SKU: FN0295-379-64 UPC: 196605742862
(56% Off)
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
Out of stock
  • Lens Width: 64.0 mm
  • Bridge Width: 14.0 mm
  • Arm Length: 140.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Introducing the Nike Marquee Edge sunglasses, your ultimate shield against the sun. Crafted with a mineral teal plastic frame and boasting a 64 mm lens width, these glasses ensure top-notch vision clarity with 100% UV protection. Stay ahead with the Marquee Edge's vibrant orange lenses, promoting style and safety in one seamless package. FN0295-379-64
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
FN0295-379-64
Brand Name
Nike
Collection
Marquee Edge
Features
Arm length
140.0 mm
Bridge width
14.0 mm
Detailed frame color
Mineral Teal
Detailed lens color
Orange
Frame color
Green
Frame material
Plastic
Frame shape
Shield
Lens color
Orange
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
64.0 mm