SKU: BE4408-409473-52 UPC: 8056597921503
List Price: CFA186,800 XOF
Sale price CFA60,600 XOF
(67% Off)
Shipping calculated at checkout.
Out of stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Lens Width: 52.0 mm
  • Bridge Width: 16.0 mm
  • Arm Length: 140.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Step into the sunshine with Burberry's women's sunglasses. Crafted in Italy, these geometric acetate frames showcase a striking yellow hue paired with dark brown lenses that provide 100% UV protection. Measuring 52mm in lens width, this pair combines Burberry's timeless elegance with modern sensibility, guaranteeing to enhance your style while safeguarding your eyes. BE4408-409473-52
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
BE4408-409473-52
Brand Name
Burberry
Collection
Fashion
Features
Arm length
140.0 mm
Bridge width
16.0 mm
Detailed frame color
Yellow
Detailed lens color
Dark Brown
Frame color
Yellow
Frame material
Acetate
Frame shape
Geometric
Lens color
Brown
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
52.0 mm