SKU: VE4455U-5353-3-53 UPC: 8056597923927
(74% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
In stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Lens Width: 53.0 mm
  • Bridge Width: 19.0 mm
  • Arm Length: 140.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Unleash your inner diva with Versace's women's sunglasses. Crafted in Italy, these fashion-forward shades feature a purple transparent plastic frame in an alluring oval shape. The dark brown lenses, boasting 53 mm width, offer 100% UV protection, safeguarding your eyes while accentuating your style. These Versace sunglasses combine luxury, style, and protection in one striking package. VE4455U-5353-3-53
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
VE4455U-5353-3-53
Brand Name
Versace
Collection
Fashion
Features
Arm length
140.0 mm
Bridge width
19.0 mm
Detailed frame color
Purple Transparent
Detailed lens color
Dark Brown
Frame color
Purple
Frame material
Plastic
Frame shape
Oval
Lens color
Brown
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
53.0 mm