SKU: DX6520-065-58 UPC: 196149796871
(57% Off)
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
Out of stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Lens Width: 58.0 mm
  • Bridge Width: 18.0 mm
  • Arm Length: 136.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Introduce sporty style with the Nike Show X1 sunglasses. Made from durable plastic, these rectangular, shiny wolf grey frames feature 58 mm blue mirror lenses offering 100% UV protection. Enjoy the fusion of comfort and modern design, promoting an active yet chic lifestyle. DX6520-065-58
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
DX6520-065-58
Brand Name
Nike
Collection
Show X1
Features
Arm length
136.0 mm
Bridge width
18.0 mm
Detailed frame color
Shiny Wolf Grey
Detailed lens color
Blue Mirror
Frame color
Grey
Frame material
Plastic
Frame shape
Rectangular
Lens color
Blue
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
58.0 mm