SKU: 36SCCXACACBLK
(21% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
Shipping calculated at checkout.
In stock
Please note this item only ships to the United States
Free standard shipping in contiguous United States
  • Movement: Automatic
  • Case Width: 36.0 mm
  • Water Resistance: 30 m (100 feet)
Additional Features
Elevate your style with the Franck Muller Curvex CX watch, a sophisticated Swiss-made timepiece crafted for the discerning man. This automatic watch features a unique barrel tonneau stainless steel case that measures 36mm, enveloping a sleek black dial under scratch-resistant sapphire crystal. With a pull and push crown, the timepiece ensures a power reserve of 42 hours and water resistance up to 30m. Its closed back enhances its durability while the black leather over rubber strap secured by a pin buckle adds a refined touch to this stylish accessory. 36SCCXACACBLK
SKU
36SCCXACACBLK
Brand Name
Franck Muller
Collection
Curvex CX
Band
Band Colour
Black
Band length
8.0 in
Band Material
Leather Over Rubber
Band type
Strap
Band width
21.0 mm
Clasp
Pin Buckle
Case
Case back
Closed
Case crystal
Sapphire Crystal Scratch Resistant
Case material
Stainless Steel
Case shape
Barrel Tonneau
Case width
36.0 mm