SKU: CRUSADER-S37-53 UPC: 716736040431
(73% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
In stock
  • Lens Width: 53.0 mm
  • Bridge Width: 21.0 mm
  • Arm Length: 140.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Smith Optics, Unisex Sunglasses, CRUSADER-S37-53
SKU
CRUSADER-S37-53
Brand Name
Smith Optics
Features
Arm length
140.0 mm
Bridge width
21.0 mm
Detailed frame color
White Black Pattern
Detailed lens color
Red Multilayer
Frame color
Black
Frame material
Plastic
Frame shape
Round
Lens color
Red
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
53.0 mm