SKU: M0413071101600 UPC: 7612330137535 Alias: M041.307.11.016.00
(61% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
Shipping calculated at checkout.
In stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Movement: Automatic
  • Case Width: 31.0 mm
  • Water Resistance: 30 m (100 feet)
  • Features: Date
Additional Features
Elevate your look with the Swiss-made Mido Baroncelli women's watch, a fusion of elegance and functionality. This automatic timepiece, powered by the Mido Calibre 1192 with a 50-hour power reserve, features a pull and push crown, and a date display neatly positioned at 6 o'clock. Housed in a 31mm stainless steel barrel tonneau case, it offers a water resistance of 30m and boasts an exquisite exhibition case back. The pristine white dial is protected by scratch-resistant sapphire crystal, complemented by a silver stainless steel bracelet that securely fastens with a deployment clasp. M0413071101600
SKU
M0413071101600
Brand Name
Mido
Collection
Baroncelli
Band
Band Colour
Silver
Band length
7.5 in
Band Material
Stainless Steel
Band type
Bracelet
Band width
16.0 mm
Clasp
Deployment Clasp
Case
Case back
Exhibition
Case crystal
Sapphire Crystal Scratch Resistant
Case material
Stainless Steel
Case shape
Barrel Tonneau
Case width
31.0 mm