SKU: DZ7353-011-69 UPC: 196152017994
(64% Off)
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
Out of stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Lens Width: 69.0 mm
  • Bridge Width: 7.0 mm
  • Arm Length: 135.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Experience the ultimate clarity and style with Nike's Aerial sunglasses. Boasting a robust plastic frame in matte black, these rectangular glasses house 69 mm field tint lenses that guarantee 100% UV protection. Feel and look great while securing your eyes with these essential Nike Aerial sunglasses. DZ7353-011-69
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
DZ7353-011-69
Brand Name
Nike
Collection
Aerial
Features
Arm length
135.0 mm
Bridge width
7.0 mm
Detailed frame color
Matte Black
Detailed lens color
Field Tint
Frame color
Black
Frame material
Plastic
Frame shape
Rectangular
Lens color
Red
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
69.0 mm