SKU: EV1128-001-70 UPC: 886060687944
List Price: 300,000 RWF
Sale price 63,300 RWF
(78% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
Shipping calculated at checkout.
In stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Lens Width: 70.0 mm
  • Bridge Width: 8.0 mm
  • Arm Length: 120.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Dive into the athletic world with Nike's Tailwind sunglasses. Crafted in Italy, these men's shades boast a sleek black plastic frame in a rectangular design and grey lenses offering 100% UV protection. With a comfortable 70mm lens width, Tailwind sunglasses provide ultimate style, durability and eye safety. EV1128-001-70
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
EV1128-001-70
Brand Name
Nike
Collection
Tailwind
Features
Arm length
120.0 mm
Bridge width
8.0 mm
Detailed frame color
Black
Detailed lens color
Grey
Frame color
Black
Frame material
Plastic
Frame shape
Rectangular
Lens color
Grey
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
70.0 mm