SKU: T1294072203101 UPC: 7611608295496 Alias: T129.407.22.031.01
List Price: 2,225.00 SAR
Sale price 1,400.00 SAR
(37% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
In stock
Please note this item only ships to the United States, Canada and Mexico
Free standard shipping in contiguous United States
  • Movement: Automatic
  • Case Width: 42.0 mm
  • Water Resistance: 50 m (165 feet)
  • Features: Date
Additional Features
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
T1294072203101
Brand Name
Tissot
Collection
Classic
Band
Band Colour
Silver and Gold
Band length
8.0 in
Band Material
Stainless Steel
Band type
Bracelet
Band width
22.0 mm
Clasp
Deployment Clasp
Case
Case back
Exhibition
Case crystal
Sapphire Crystal Scratch Resistant
Case material
Stainless Steel
Case shape
Round
Case width
42.0 mm