SKU: EV0491-422-72 UPC: 883418097196
List Price: CFA74,300 XOF
Sale price CFA24,200 XOF
(67% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
Shipping calculated at checkout.
In stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Lens Width: 72.0 mm
  • Bridge Width: 41.0 mm
  • Arm Length: 115.0 mm
  • Lens Protection: 100% UV Protection
Additional Features
Nike, Tailwind, Unisex Sunglasses, EV0491-422-72
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
EV0491-422-72
Brand Name
Nike
Collection
Tailwind
Features
Arm length
115.0 mm
Bridge width
41.0 mm
Detailed frame color
Sapphire Blue
Detailed lens color
Blue
Frame color
Blue
Frame material
Plastic
Frame shape
Wrap
Lens color
Lens protection
100% UV Protection
Lens width
72.0 mm