SKU: M0376082206200 UPC: 7612330135630 Alias: M037.608.22.062.00
List Price: R 31,223.00 ZAR
Sale price R 11,400.00 ZAR
(63% Off)
Taxes included. Shipping calculated at checkout.
Out of stock
Free standard shipping in contiguous United States
  • Movement: Automatic
  • Case Width: 42.0 mm
  • Water Resistance: 50 m (165 feet)
  • Features: Date
Additional Features
Experience timeless elegance with the Mido Baroncelli Jubilee watch, a testament to the Swiss craftsmanship. This automatic men's watch is powered by the Mido Calibre 80, featuring an impressive 80-hour power reserve and a convenient date display at 3 o'clock. Enclosed in a rose gold PVD stainless steel case with a stunning anthracite dial, this round 42mm watch is water-resistant up to 50m and is protected by scratch-resistant sapphire crystal. The silver and rose gold stainless steel bracelet beautifully accentuates the overall design and ensures a secure fit with a deployment clasp. Experience Swiss precision and style in one seamless package. M0376082206200
View full details
Collapsible content
Details
Product Details
SKU
M0376082206200
Brand Name
Mido
Collection
Baroncelli Jubilee
Band
Band Colour
Silver and Rose Gold
Band length
8.0 in
Band Material
Stainless Steel
Band type
Bracelet
Band width
22.0 mm
Clasp
Deployment Clasp
Case
Case back
Exhibition
Case crystal
Sapphire Crystal Scratch Resistant
Case material
Stainless Steel
Case shape
Round
Case width
42.0 mm