SKU(재고 관리 코드): T1285051601200 UPC: 7611608292624 Alias: T128.505.16.012.00
(58% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
배송료는 결제 시 계산됩니다.
재고 있음
Please note this item only ships to the United States, Canada and Mexico
Free standard shipping in contiguous United States
  • Movement: Manual-Wind
  • Case Width: 31.1 mm
  • Water Resistance: 30 m (100 feet)
Additional Features
Inspired by designs from the early 1900s, the Tissot Heritage watch is truly unique. A distinctive tonneau-shaped stainless steel case resembles a barrel and measures 31.1mm in width. The classic white dial features playful black Arabic numeral hour markers, as well as a seconds counter at the 6 o’clock position. Powered by an ETA 7001 manual wind movement, this fine timepiece comes equipped with a 46 hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal offers protection against dings and scratches, while water resistance to 30 meters, up to 100 feet, ensures additional protection against the elements. A crocodile embossed black genuine leather strap fits wrists up to 7 inches in size and closes with a butterfly clasp.
전체 세부 정보 보기
축소 가능한 콘텐츠
Details
Product Details
SKU(재고 관리 코드)
T1285051601200
Brand Name
Tissot
Collection
Heritage
Band
Band Colour
Black
Band length
7.0 in
Band Material
Leather
Band type
Strap
Band width
16.0 mm
Clasp
Butterfly Clasp
Case
Case back
Closed
Case crystal
Sapphire Crystal Scratch Resistant
Case material
Stainless Steel
Case shape
Cushion
Case width
31.1 mm