SKU: T0992071611600 UPC: 7611608270356 Alias: T099.207.16.116.00
(51% Off)
Take an Extra 12% Off the Above Price
已含税费。 结账时计算的运费
现货
Please note this item only ships to the United States, Canada and Mexico
Free standard shipping in contiguous United States
  • Movement: Automatic
  • Case Width: 32.0 mm
  • Water Resistance: 50 m (165 feet)
  • Features: Date, Diamonds on Dial
Additional Features
Experience the epitome of Swiss elegance with the Tissot T-Classic women's watch. Crafted in Switzerland, this automatic timepiece offers an impressive 80-hour power reserve, ensuring reliable timekeeping. It boasts a round 32mm stainless steel case with a beautiful white mother-of-pearl dial, protected by scratch-resistant sapphire crystal and encased by an exhibition case back. The date is conveniently displayed at 6 o'clock, providing extra functionality. Paired with a white leather strap and secure butterfly clasp, this watch assures comfort with a splash of luxury. Its water resistance up to 50m completes the features of this exquisite accessory. T0992071611600
查看完整详细信息
可折叠内容
Details
Product Details
SKU
T0992071611600
Brand Name
Tissot
Collection
T-Classic
Band
Band Colour
White
Band length
7.0 in
Band Material
Leather
Band type
Strap
Band width
16.0 mm
Clasp
Butterfly Clasp
Case
Case back
Exhibition
Case crystal
Sapphire Crystal Scratch Resistant
Case material
Stainless Steel
Case shape
Round
Case width
32.0 mm